úterý 1. prosince 2015

Kam jít v Praze na dobrůtky a dobrou kávu I.

V dnešním článku bych vám ráda představila několik míst, kam v Praze můžete zajít na výbornou kávu, sobotní brunch, nebo celkově na nějakou dobrotu. Fotky těchto míst jsou neaktuální, shraňuji je už od léta, ale až teď mě napadlo, že je využiju do souhrného článku raději, než abych psala o každým místě zvlášť.

Jako první tu mám Á Table! bistro. Nachází se na adrese Mařákova 10, kousek od stanice metra Hradčanská. Tohle bistro jsme s holkama objevili v létě, kdy mělo suprovou dřevěnou zahrádku přímo na chodníku. Je to ideální místo na sobotní brunch. Pozor - v neděli tu mají zavřeno. 


Bistro je to specializované na francouzskou kuchyni a v jejich nabídce najdete různé quiche, francouzské sýry, klobásky a paštiky. Já osobně můžu doporučit snídaňová farmářská vejce se slaninou a Camembertem, které nejen že jsou výborné, jsou ale i krásně prezentované v červeném kastrůlku. Káva je zde bohužel průměrná, ale snídaně za to stojí - i kdybyste si kávu měli koupit po snídani za rohem v Místu.


Dalším, také primárně italským místem, které jsem objevila letos v létě, je Wine food market na Smíchově. Velikou budovu s prodejnou italských specialit, kavárnou, rybárnou, pekárnou a tržnicí najdete kousek od Smíchovského nádraží, na adrese Strakonická 948/1. Překvapilo mě, že je tu v takovýhle končinách, takhle krásný prostor. Tahle restaurace je koncipována stylem tržnice, kdy si u jednoho stánku můžete objednat pití, u druhého pizzu, u dalšího čerstvé mořské plody a tak podobně. Pokud chcete, můžete si v lahůdkách koupit jen salámky a sýry, v pekárně bagetu a vše si tu sníst - nebo můžete jít do celého jídla jako my. Musím říct, že lepší pizzu jsem v Praze asi neměla. Celkově mě tenhle koncept moc baví, a kdybych bydlela někde poblíž, chodím do místní pekárny a delikates pořád.


Jedna z mých oblíbených kuchyní je kuchyň mexická. U nás ještě tolik rozšířená není a najít pořádnou mexickou restauraci je oříšek. Kromě La casa blu, kde jsem už několikrát byla nespokojená s obsluhou, ráda chodím i do Las Adelitas. Letos otevřeli novou pobočku v Lucemburské ulici, která je mnohem prostornější, než ta v Americké a celkově se mi tam i interiér líbí více.

Určitě sem zajděte na tacos, buritos, nachos s pulled pork a passion fruit namraženou margaritu. Ta je tu opravdu bezkonkurenční.


Jídlo je to opravdu výborné a v našich končinách netradiční. Není to ale moc podobné mexickému jídlu, které já znám z jižních států USA, kde je také spousta mexičanů. V Las Adelitas jsou ovšem také kuchaři mexičani a tak jsem usoudila, že přeci jen Mexiko je dost veliké a jídlo nemůže být všude na jedno brdo.

Pokud nemáte hlad, ale zato byste si rádi dali dobrou kávu a pohybujete se zrovna někde v okolí Vinohrad, Karlína, nebo Václaváku, rozhodně zajděte do jedné z poboček Mammacoffee. Tyhle kavárny jsou v Praze už dost profláklé a předpokládám, že je všichni znáte. To ale nic nemění na tom, že si zde můžete dát výbornou kávu připravenou různými způsoby. Káva je fairtrade a pochází z vlastní pražírny mammacoffee. Ať už máte rádi latté jako já, nebo třeba drip, přijdete si zde rozhodně na své.


Jestli někam chodím poslední dobou často, tak je to rozhodně Coffee room. Příjemná kavárna s pár stolky přímo na Korunní, pár kroků od zastávky Vinohradská vodárna. Pokud se z tohoto článku chcete inspirovat a jít jen na jedno místo, rozhodně běžte sem. Káva je zde naprosto bezchybná a snídaně bezkonkurenční. Pokud si chcete dát anglickou snídani, nebo vajíčka, budete muset jít jinam, pokud ale máte chuť na něco neotřelého, říkám vám, bežte sem.

Menu se mění podle ročního období, v létě jsem si tu opakovaně vychutnávala chleba s vajíčkem a avokádem a také donuty.
No a teď na podzim si zde můžete dát sendvič s gorgonzolou a hruškou, chléb s řepovým humusem, red velvet nebo salted caramel cupcake, nebo chléb s kozím sýrem, tymiánem, granátovým jablkem a čerstvými fíky. Ještě se mi nestalo, že by mi tu něco nechutnalo a pro mě je to poslední dobou jasná první volba.V rychlosti zmíním i restauraci Podolka, do které sem tam zajdu už několik let a kterou najdete u řeky na Podolské vodárně. Můžu ji opravdu doporučit, pokud si chcete dát trošku lepší véču za trošku větší cenu. Není to ale žádná hrůza a jejich grilovaný kozí sýr za to rozhodně stojí. Nejlepší dezert na celém menu je avokádové créme brullé - garantuji vám, že si ho zamilujete i vy.


Když už píšu o místech, kam zajít, tak zmíním i jedno, které moc nedoporučuji. Je jím Marty's Kitchen na Francouzské ulici, kousek od náměstí Míru. Má krásný interiér a celkově menu je hezké, mám ale problém s místní obsluhou. Byla jsem tu třikrát a nikdy jsem nebyla plně spokojená. A to já jsem schopná spoustu věcí přejít a neřešit. Tady se mi ale nelíbilo hned několik věcí. Ať už nepřiměřeně dlouhé čekání, donesení jiného jídla než jsme si objednali, dalšího čekání... Vždy tam všechno hrozně trvá a mám pocit, že servírka bohužel nezvládá. Možná by měli zaměstnat více personálu, ale já jsem se zařekla, že už jim další šanci dávat nechci. Jsem z toho vždycky akorát rozčílená a když ze snídaně dorazíte do práce až na oběd, tak vám to trošku naruší den. Navíc káva tu stojí bohužel za nic, "brioška" je ve skutečnosti kaiserka a francouzský toust vám přinesou studený. Pardon, ale ne.Zato Ema espresso bar to má s kávou naprosto jinak. Je tu výborná, s plnou, lahodnou chutí, díky které tahle kavárna stojí za návštěvu. Moc se mi líbí i otevřený prostor, akorát je zde věčný problém s hledáním místa. Pokud je venku hezky a uvolní se pro vás lavička, máte štěstí! 


Karlínské Nejen Bistro jsem objevila teprve někdy v září, už jsem tu ale stihla být snad pětkrát. A vždy to stálo za to. Bistro najdete na Křižíkově ulici, kousek od tramvajové zastávky Karlínské náměstí. Omlouvám se za špatnou kvalitu fotek, bohužel ale místní útulné přítmí fotografování nepřeje. Jestli mě ale poslední dobou nějaká restaurace zaujala, bylo by to Nejen Bistro. Měla jsem tu výbornou Picanhu a také skvělý Black Angus burger. Předkrmy tu mají také vynikající, ať už si dáte hovězí tataráček, nebo paštiku, nebudete zklamaní.No a jako poslední tip tu mám Monolok, který najdete na Moravské ulici v centru Vinohrad. Mají tu výbornou kávy z pražírny CoffeeSource, dobré snídaně a je to tu celkově ideální například na učení. Interiér je takový vzdušný, čistý a světlý a když si k učení dáte například variaci francouzských sýrů, hned to půjde lépe (a také třeba naštvete toho kdo je tam s vámi a nesnáší vůni plísňových sýrů :D, že jo ségra?) 


Tak jak se vám dnešní speciál líbil? Znáte některé z těchto míst? 

Stáli byste o pokračování?

4 komentáře:

 1. Super, mám z článku hlad. :D Škoda že do Prahy zavítám jen zřídkakdy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. asi jsem měla nahoru napsat varování, že to člověk má číst jen pokud je najedený :D

   Vymazat
 2. Koncept Wine Food Market mě nadchl! Musím se tam nutně podívat :D

  OdpovědětVymazat