úterý 7. dubna 2015

Londýn 2015 část I.

Ahoj! Vítám vás u prvního článku ze série o mém uplynulém výletu do Londýna. Články tohoto typu mě baví kromě nákupů asi ze všeho nejvíc, tak doufám, že se budou líbit i vám. Můžete se těšit na pokračování shrnutí výletu v druhém článku, na nákupy, na článek o návštěvě Warner Bros. studií The Making of Harry Potter a taky na jeden článek jídelní. Tak se do toho pustíme.

Do Londýna jsme se vypravily s dvěma kamarádkami z práce, Aničkou a Terkou. Celkově to byla nenaplánovaná akce, když Anička asi před měsícem v práci řekla, že poletí na pár dní do Londýna. Nějak jsem se toho chytla a přifařila se. Anička byla v Londýně na Erasmu, takže se tam často vrací a zná tohle město i jinak, než z turistické perspektivy. Pár dní před odletem se k nám přidala ještě Terka a byly jsme kompletní.

A tak jsme minulý pátek vyrazily. 


Bydleli jsme u Aničky kamaráda a jeho tří spolubydlících v moc krásném bytě v Little Venice. Do obýváku jsme se bez problému ve třech naskládaly a měly jsme velké štěstí, protože za ubytování bychom se při dnešním kurzu libry nedoplatily a ještě bychom bydlely někde v páté zóně. 


Hned první den jsem si musela trapně fotit londýnské autobusy, to jsem celá já. Ještě bych chtěla předeslat, že tento výlet se nenesl v úplně turistickém duchu. Nechodily jsme po hlavních památkách, ale spíše objevovaly jiné části města. Pokud si chcete přečíst o mém předchozím správně turistickém výletu z roku 2013, můžete určitě tady, tady a tady. 


Protože jsme nechodily jen v kruhu hlavních památek, překvapilo mě, jak je londýnské metro drahé. Jako nedávnou novinku již místo oyster card můžete používat bezkontaktní kreditku, což bylo fajn, nemusela jsem kupovat a nabíjet jejich kartu. 

První den jsme se jen procházely a nasávaly atmosféru. To já mám na městech nejraději. Jen chodíte kolem a vychutnáváte si ten pocit, který je v každém městě jiný.
Také jsme si daly sushi ve Wasabi, kde to mimochodem bylo výborné- takovéhle rychlé sushi u nás podle mě chybí. Dál jsme si véču daly v Hare and Tortoise, Aničky oblíbené japonské restauraci. Měla jsem smaženou rýži a byla to taky dobrota.


Fotila jsem hodně random věci, domy, které mě zaujaly a tak všelijak. 

Druhý den, sobotu jsme začaly snídaní v libanonské kavárně Amoul's (o tom ve speciálním článku, stálo to za to) a vydaly se na Portobello market. To je dlouhá ulice plná stánků s jídlem, oblečením, uměním, starožitnostmi a tak podobně. I když jsme nic nekoupily, bylo to fajn se tudy procházet a očumovat.
Když jsme došly až na konec, daly jsme si jídlo v Boom burger. Burger byl skvělý i když tohle bistro bylo takové ošuntělé a jedlo se tam venku, nebo u dvou stolů vevnitř. Hrála tam hudba na plné pecky a obsluhující byli jen černoši. Mělo to svou atmosféru. 


Během tohoto výletu jsem zjistila, že Londýn má tak nějak dvě tváře. Jednu tu nablýskanou, s památkami a ulicemi s drahými obchody a potom tu druhou, s narvanými starými hospůdkami, nedostatkem místa, špinavými záchodky a nezaměnitelnou atmosférou. Obě mají něco do sebe, to se Londýnu musí nechat.


Po Portobello marketu jsme se vrátily do centra, koukly na St. Paul's katedrálu, přešly Millennium bridge a navštívily Tate, muzeum moderního umění.


Prošly jsme pár expozic a mě nejvíc zaujala tahle instalace. Je od jednoho indického umělce a dle vysvětlivky na stěně znázorňuje běžné kuchyňské náčiní, které vlastní indická rodina. Nádobí je na obřím talíři uspořádáno tak, jak by normálně byla umístěna příloha. Má to poukazovat na absurditu situace, kdy každá indická rodina sice tyhle věci vlastní, ale trpí nedostatkem jídla. 


Po Tate muzeu jsme se vrátily zpět na byt, kde jsme se připravily a vyrazily na flám s našimi hostiteli. Jeli jsme společně do čtvrti Shoreditch, která je plná barů a klubů. Tam jsme obešli pár míst a pak do cca půl čtvrté tančili v klubu Floripa. Byla to sranda, moc jsem si to užila. 

O dalších třech dnech bude druhý díl, doufám, že se vám mé vyprávění líbilo. Co vy a Londýn? Máte ho rádi? Jeden z Aničky kamarádů, který je z Maďarska, o něm prohlásil regulérně, že to je "shithole" :D. Pro mě má Londýn naopak veliké kouzlo, co pro vás?

6 komentářů:

 1. Já byla v Londýně zatím jen jednou loni, typicky turisticky, ale moc se mi tam líbilo a nestihla jsem vidět ani tak pětinu toho, co bych ráda viděla. :D Takže počítám, že se tam brzo podívám znovu. :) Cestovatelské články já ráda, hlavně o Londýně. Aspoň nasbírám tipy, kam se podívat příště, takže se těším na další díl. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky bych jela klidně hned znova :D
   Další díl bude brzy :) děkuju

   Vymazat
 2. Milujem Londyn a neviem sa dockat dalsej navstevy. Najradsej by som isla hned zajtra. Tesim sa na dalsie tvoje clanky o Londyne :)

  OdpovědětVymazat