středa 23. dubna 2014

Poprvé na feelunique.com

Tenhle článek bude jen takovým nahlédnutím na to, co jsem si pořídila, když jsem se poprvé odhodlala objednat si něco z feelunique. To bylo ještě pár týdnů před naší nečekanou cestou do USA, takže jsem netušila, že se vrátím obtěžkaná kosmetikou.. ale to nevadí, toho nikdy není dost :)


Pořídila jsem si Mythic Oil masku na vlasy, měla jsem její vzoreček a měla jsem po něm moc hezké vlasy, takže jsem se rozhodla pořídit i velké balení.Už dlouho jsem chtěla vyzkoušet nějaký odličovací balzám. Proto tu mám teď tento od Balm Balm. Jsem asi já blbá, ale to mě nějaká z nezčetně recenzí nemohla varovat, že mi přijde lahvičky velikosti lékovky?? :D tak maličkaté balení! Jsem zvědavá jaký bude a na jak dlouho takováhle ťupka vydrží. Objednala jsem si i mini ručníčky na pleť z eBay, tak doufám, že to celé odličování bude jeden veliký boom, aby se to vyplatilo :D 

Přidala jsem ještě tyhle linky ve fixe master precise od Maybelline. Než mi ale došly domů, zapomněla jsem na ně a koupila si mezitím jiné. Tím pádem se otevření těchto na chvíli odkládá.


English:
Here I am, finally have some free time so I can write in english again! Bet you didn' miss it! This post is just shortly about my first purchase from the website feelunique.com. I ordered it few weeks before my trip to the US, when I had no idea that I would be leaving from the US with a ton of new products. But I cannot ever have enough, I guess. :).

Well, this time, I got the Mythic oil hair mask. I had the teeny sample before and it made my hair feel so good that I decided to get the big pack of it. It is not that big actually but since I am regularly using the Aussie 3 minutes miracle moist, I don't get to use the new one so often. So if it would be bigger, that might be too much for me.

The next thing I added to my stash this time, is the Balm Balm cleansing balm.. that is my first balm and I read bunch of great reviews on it. So I added it to the basket. Oh my gosh, I did not expect it to be a size of a pills bottle! So small, I was little surprised about that and not in a good way. But that is my own fault I suppose, since I did not check the size of the content.. I still did not try it, had to order special face cloths from ebay and some of these days, I will hopefully get into this new way of cleansing.

And the last thing is the Maybelline Master precise eyeliner. I didn't try it yet either but it better be good, because the one I bought from Dermacol sucks pretty bad. 

I learnt the hard way that the fix applicator is probably a no-no for me, I like the liquid dipliner the best. 
It might be little weird that I am showing off the products I did not test or even try yet. Well, I am trying not to have five eye liners open at the same time, since that is just a waisting the products in my opinion. I like to have some reserves though, set aside and waiting to replace the used up products at the time of need :D

Žádné komentáře:

Okomentovat