neděle 4. srpna 2013

Kulturní vložka

V takovéhle vedru v Praze je vždy radost moci se schovat někam do stínu, nejlépe do klimatizovaných prostor. A protože mě již omrzlely obchoďáky, (stejně mi už došly peníze :D) našla jsem si jiný způsob.

Považuji se za docela kulturně založeného člověka, ráda se dozvídám nové věci a do divadla bych mohla chodit pořád. Když bych si ale měla vzpomenout, kdy že jsem byla naposledy v divadle, nebo na výstavě... Je to zkrátka delší dobu, než bych chtěla. A ruku na srdce, nemáme to v dnešní úspěchané době všichni tak nějak podobně? 

Takže abych to napravila, vypravily jsem se na dvě výstavy, jejichž návštěvu jsem už dlouho plánovala ale odkládala. 

Nejdříve to byla výstava Marilyn Monroe, každý jste o ní už asi slyšel. Probíhá v jízdárně Pražského hradu už pár měsíců. Čekala jsem, než se to tam konečně vylidní od davů návštěvníků. 


Marylin je pro mě, ještě s Audrey Hepburn, zářivá ženská hvězda starého hollywoodu. Nějakým nevysvetlitelným zpusobem mě vždycky její osobnost a příběh přitahoval. A to v té době asi všechny, proto byla tak populární. 
Výstava byla skvělá. O jejím životě jsem už předtim věděla dost z její biografie, kterou jsem před několika lety splašila v levných knihách a kvůli které mi Marylin asi tak učarovala. Na výstavě se mi ale nejvice líbily filmové ukázky a různé video úryvky. Krásná byla taky sbírka jejich šatů z různých filmů a bot od Salvatora Ferragamo. 

Druhý kulturní zážitek byl z naprosto jiného soudku- a to výstava Monarchie v Nové budově Národního muzea. Konkrétní výstava z tohoto cyklu se jmenuje "Jak se žilo za císaře pána" a končí 11.8., tak jsem to ještě chtěla stihnout.

Přelom 19. a 20. století pro mě má ještě s dobou První republiky takové nepopsatelné kouzlo. Asi je to tím jak se lidé chovali, jak se oblékali, jak vypadali.. Nijak si tu dobu neidealizuji, jen říkám, že na pohled to bylo pěkné a o tom také na této výstavě šlo. 
Člověk se mohl poučit o historii Habsburské monarchie a hlavně o tom, jak různá odvětví života člověka, za této doby vypadala.

Bylo to fajn, dokonce jsem se před odchodem vyfotila tady se slečnou :D.Hezký zbytek neděle přeji, doufám, že vás ten hurikán neodfouknul!

1 komentář:

  1. Na výstavu Marilyn se taky chystáme :) Tak se těšim :)

    OdpovědětVymazat