čtvrtek 10. ledna 2013

Šla bych volit a volila bych Karla!

Nechci tady rozpoutat nějakou kontroverzní debatu, ale ráda bych se vyjádřila k nadcházející prezidentské volbě. Bohužel nebudu mít šanci jít volit, protože nejsem v Čechách. Sice jsem se mohla zaregistrovat jako volič ze zahraničí a pak letět někam, kde bych mohla volit.. To jsem ale neudělala a tak mi nezbývá nic jiného, než věřit v ostatní Čechy.
Snažím se sledovat ten celý předvolební mumraj i odsud a nejsem si úplně jistá, že přímá volba je v Čechách dobrý nápad.. Kdyz uz ji ale máme, musíme z toho získat co nejvice.

Dost mě teda znepokojují předvolební průzkumy, které tvrdí, ze je téměř jasné, ze do druhého kola postoupí Zeman a Fischer. To se mi zaprvé vůbec nelíbí a zadruhé to u lidí budí falešný pocit toho, ze uz je rozhodnuto. Nic ale jeste rozhodnuto není! Takže se nebojte hlasovat pro vám nejbližšího kandidáta, jen proto, ze nechcete aby váš hlas propadl. Posledni dobou se zvedá vlna nevole právě proti těmto dvema kandidátům a tak bychom mohli ve výsledku přece jen být překvapeni. V to doufám.

Překvapilo me, kolik mladých lidí se rozhodlo dát svůj hlas nejdříve Okamurovi a také Franzovi. Ne, vlastně to překvapující ani není, tak nějak to vystihuje tu naši švejkovskou náturu. Spousta lidí Franze bude volit jen z čisté recese a kvůli tomu, jaká by to byla prča, kdyby někde na summitu libovolné organizace Českou republiku zastupoval avatar. Omlouvám se všem, ale to mi zrovna nepřijde jako košer motivace při volbě prezidenta naší republiky na dalších pět let. Nebudu si hrát na to, že o Franzovi mám nějaké širší povědomí, každopádně s politikou nikdy nepřišel do styku a mám pocit, že neví o čem mluví, nebo do čeho se to vlastně žene. Také nemám nic proti tetování, spíše naopak. Ale skutečnost, že člověk, který si takto "ozdobil" tělo, kandiduje na prezidenta? To přinejmenším poukazuje na nedostatek soudnosti- ať se na mě nikdo nezlobí. To je pro mě dost, abych kandidáta v moji hlavě odškrtla.

Zeman. Zeman- to je snad na samostatný článek. Upozorňuji ty z vás, kdo se mi jako další chystáte na Facebooku poslat pozvánku na něco podobného jako "volíme Zemana"- ne, ne, ne- neúčastním se a pravděpodobně si vás i odstraňuji z přátel. Nebudu se tu uchylovat k nějakým peprnějším vyrazům, ale tento populista u mě ani nepřichází v úvahu. Ale tak, kdyz už jsme za prezidenta měli jednoho grázla z devadesátek a z dob opoziční smlouvy- proč pro úplnost než volit i toho druhého ze jo?

K Fischerovi mám ja sama takový chladný vztah. Asi to není úplně plnohodnotná odpověd, ale je mi zkrátka nesympatický. Přece jenom nepůjdu volit někoho kdo mi nesedí, to dává rozum. Moje rozhodnutí podporuje i zjištění o jeho minulosti v KSČM. On sám tvrdí, ze tam byl aby ochránil svou rodinu. To se mi sice nelíbí, ale nebudu dělat hrdinu, člověk nikdy nevi, jak by se on sám v těžké situaci zachoval. Akorát nechápu, že to jemu nedochází- měl by sám ve svém svědomí vědět, že kandidatura na prezidenta je pro něj kvůli jeho minulosti tabu. Spousta lidem to ale nevadí- a to je vážení alarmující skutečnost.

Přestože jsem sama voličem pravice, schůdným levicovým kandidátem se mi zdál až donedávna Jiří Diensbier (sakra, to je krkolomny jméno). Pak jsem se ale dozvěděla o tom, jak byl škemrat o podporu u komunistů a tím padem ztratil veškeré mé sympatie. Je mi jasné, ze se snaží vyhrát a používá všechny dovolené prostředky, ale jakékoliv spojenectví s komunisty ve mně vyvolává krajní nedůvěru. Když se nezdráhá sám je požádat o podporu, jak by se asi zachoval, kdyby měl jmenovat vládu, v které by komunisté figurovali?

K ostatním kandidátům nemám nic moc co říct. Jedině snad, že Přemysl Sobotka je mi nesympatický svým euroskepticismem. Taky si myslím, ze u nás jeste nenastal čas k tomu, aby prezidentkou byla žena. Ja jsem samozřejmě pro co největší rovnoprávnost, ale myslím si, ze jeste nejsme připraveni. Ono k tomu jednou dojde. Jinak nejlepší ženskou kandidátskou by byla jednoznačně za mě Zuzana Roithová. Četla jsem o ní jen samé dobré věci, ale tak nějak si ji na Hradě neumím představit.


Jak uz jsem se zmínila v nadpisu, je jasné, že já bych šla volit Karla Schwarzenberga. Mám ho ráda, je to člověk vzdělaný a mezinárodně uznávaný. V mých očích také predstavuje tu správnou autoritu a uctyhodnost, které by prezident měl mít. Nebyl zapleten do žádné aféry, neměl zapotřebí někde se nelegálně obohatit. Já mu prostě věřím a doufám, že se mezi vámi najde dostatek lidí se stejným názorem.

I když u nás má prezident funkci především reprezentativní, není to funkce nedůležitá. Proto bychom se měli zamyslet, koho teda na ten Hrad pošleme, protože tentokrat je to jen a jen na nás.

2 komentáře: